مرداد ۲

قلمه زدن یک شجره نامه و کاربرد آن

یکی از مباحث جذاب تشکیل شجره نامه خانوادگی، موضوع قلمه زدن یک شجره نامه است. بگذارید که ابتدا بدانیم که قلمه زدن یک شجره نامه به چه معناست. برای سادگی بیشتر در درک مفهوم قلمه زدن شجره نامه، مثالی میاوریم.

تصور کنید که شجره نامه ای بزرگ با اعضای بسیاری دارید و یکی از نزدیکانتان از شما درخواست میکند که بخشی از شجره نامه خود را که اتفاقا با خانواده او مشترک است با او به اشتراک بگذارید بطوری که بتواند در زمان صرف شده برای تکمیل شجره نامه اش صرفه جویی کند. فرض کنید که شما نمی خواهید که تمام شجره نامه خود را با او به اشتراک بگذارید بلکه تنها میخواهید که موارد مرتبط با او را به او بدهید.

مثال بالا یکی از کاربردهای قلمه زدن شجره نامه را نشان میدهد. در مثال بالا و در حالت شجره نامه های کاغذی، بعنوان مثال شما برای دوستتان لیست اعضا را روی کاغذ مینویسید. این عمل را قلمه زدن شجره نامه می نامند به این معنا که بخشی از شجره نامه از آن جدا شده و شجره نامه دیگری بر مبنای آن بنا می شود.

با اینکه در حالت کاغذی، قلمه زدن از یک شجره نامه نیاز به فرایند طولانی (مانند نوشتن از روی شجره نامه، عکس انداختن از شجره نامه و حذف موارد غیر مرتبط و …) دارد ولی در حالت شجره نامه های آنلاین و به طور ویژه در «شجره ساز» شما میتوانید با چند کلیک قلمه ای از شجره نامه خود ایجاد کنید. شما همچنین می توانید این قلمه را با دوستتان به اشتراک بگذارید بطوری که او بتواند این قلمه را بعنوان نقطه شروع در نظر بگیرد و تمامی شجره نامه خود را براساس آن تکمیل کند. شما همچنین می توانید که قلمه خود را با هر آنکه علاقمند است بدون هیچ محدودیتی به اشتراک بگذارید.

در زیر به فرایند قلمه زدن یک شجره نامه می پردازیم.

برای شروع شجره نامه مقابل را مشاهده کنید: https://shajaresaz.com/access/smMJERPT

این یک شجره نامه نمونه در سایت «شجره ساز» است و دارای اطلاعات جالبی است (من از کجا میدانم جالب است؟ بله هر شجره نامه در سایت «شجره ساز» دارای بخش تحلیل آماری است). تصور کنید که میخواهید قلمه ای تنها شامل پدر بزرگ خود و فرزندانش تهیه کنید. پدر بزرگ خانواده با دایره سیاه رنگ و فرزندان و همسرش با مستطیل قرمز رنگ در شکل زیر نمایش داده شده اند.

قدم بعدی بسیار ساده است. موس خود را بر روی پدر بزرگ قرار دهید تا گزینه های نسل را مشاهده کنید. سپس گزینه نهال را مانند شکل زیر انتخاب کنید

با کلیک بر روی این گزینه وارد بخش شرایط و قوانین ساخت قلمه ها میشوید. در قدم بعدی شرایط و ضوابط ساخت قلمه را مطالعه کنید و بپذیرید. حال شما یک شجره نامه جدید تحت عنوان قلمه از شجره نامه مادر در لیست شجره نامه های خود دارید.

در این نوشتار به بحث قلمه زدن شجره نامه پرداختیم و به همراه مثالی به آموزش این مبحث در وب سایت «شجره ساز» پرداختیم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید


کپی این مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

Posted ۲ مرداد ۱۳۹۹ by in category "مطالب", "مطالب مرتبط یا سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *